W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.
Zobacz politykę cookies.    Zamknij

Dobór do służby - Pomorska Policja - podstrona - Rekrutacja - dział kurs podstawowy.

Gdzie? Jak długo?


Uroczysty przemarsz policjantów ulicami Gdańska.

Program szkolenia zawodowego podstawowego ma za zadanie przygotować Cię (teoretycznie i praktycznie) do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.

Szkolenie zawodowe podstawowe jest realizowane w systemie stacjonarnym. Na okres szkolenia zostaniesz zakwaterowany w jednostce szkoleniowej Policji. Szkolenie trwa 144 dni.

Słuchacze odbywają szkolenia podstawowe w:

Co zapewniamy


Grupa poplicjantów.

Każda ze szkół policyjnych oferuje pełne wyżywienie i zakwaterowanie w pokojach dwu-, trzy- i czteroosobowych.

Zajęcia odbywają się w budynkach dydaktycznych wyposażonych w sale lekcyjne ze sprzętem audiowizualnym. Szkoły posiadają również sale informatyczne oraz sale specjalistyczne, w tym m.in.:

 • sale wyszkolenia strzeleckiego,
 • sale pomocy przedmedycznej,
 • sale symulacyjne dla potrzeb szkoleniowych z zakresu taktyk i technik interwencji.

Każdy słuchacz w czasie wolnym od zajęć może skorzystać z obiektów, które znajdują się na terenie szkoły. Każda ze szkół dysponuje dobrze wyposażoną biblioteką z kilkudziesięcioma tysiącami woluminów. Szkoły posiadają również boiska, hale sportowe, maty i siłownie.

Co warto zabrać ze sobą


Radiowóz policyjny

Musisz mieć ze sobą:

 • umundurowanie służbowe: kompletne, stosowne do pory roku,
 • umundurowanie ćwiczebne: kompletne, stosowne do pory roku,
 • ubranie treningowe - dres, obuwie sportowe (halowe z jasnymi spodami).

Dokumenty:

 • legitymacje służbową,
 • delegację,
 • oryginał dokumentu „Poświadczenie bezpieczeństwa” upoważniający do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli tajności „poufne”,
 • notatnik służbowy (zarejestrowany – otrzymamy w jednostce Policji do której zostaliśmy skierowani),
 • zeszyt, co najmniej 32-kartkowy, w kratkę formatu A5,
 • dokument tożsamości,

Warto zaopatrzyć się w materiały dydaktyczne:

Materiały te można oczywiście wypożyczyć lub kupić w szkołach Policji.

Oczywiście możecie ze sobą zabrać komputer przenośny-przyda się w trakcie kursu.

Program kursu


Ćwiczenia Samodzielnego Pododziału Kontrterrorystycznego Policji. (SPKP)

Program szkolenia zawodowego podstawowego przygotowuje policjanta (teoretycznie i praktycznie) do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.

Na szkolenie zawodowe podstawowe kierowani są policjanci, którzy przeszli pozytywnie procedurę związaną z przyjęciem do służby w Policji oraz złożyli ślubowanie policyjne, a także odbyli w jednostkach macierzystych Policji szkolenie z zakresu ochrony informacji niejawnych i posiadają Poświadczenie Bezpieczeństwa, upoważniające ich do dostępu do informacji niejawnych, oznaczonych klauzulą „Poufne”.

Szkolenie zawodowe podstawowe jest realizowane w systemie stacjonarnym. Policjanci na okres szkolenia są kwaterowani w jednostce szkoleniowej Policji.

Program szkolenia zawodowego podstawowego kończy się egzaminem końcowym.

Realizacja treści kształcenia zawartych w programie szkolenia wymaga przeprowadzenia 1 123 godzin lekcyjnych.

Program szkolenia zawodowego podstawowego – zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4a ustawy o Policji – określa Komendant Główny Policji.

Przykładowy dzień słuchacza w szkole Policji


Aresztowanie

Na szkolenie zawodowe podstawowe do szkoły policji do której zostałeś skierowany musisz stawić się dzień przed rozpoczęciem kursu. Wtedy odbywa się zakwaterowanie, wydanie pościeli, identyfikatorów osobistych, sprawdzenie dokumentów, zapoznanie z regulaminem szkoły. Jesteś przydzielany do danej grupy szkoleniowej, kompani i plutonu.

Szkolenie zawodowe podstawowe rozpoczniesz od uroczystej inauguracji na placu apelowym szkoły. Uczestniczą w niej wszyscy kursanci, niektórzy wykładowcy oraz komendant szkoły, który dokonuje ceremonii rozpoczęcia kursu podstawowego.

Każda ze szkół policji posiada podobny do siebie harmonogram dnia szkoleniowego. Wyglądają w następujący sposób:


 • 5:45-6:00 rozruch poranny – W niektórych szkołach dzień szkoleniowy rozpoczyna się od porannej zaprawy, przeważnie jest to często bieganie truchtem, bądź też stretching

 • 6:05-7:00 śniadanie - najważniejszy posiłek w ciągu dnia

 • 7:05-7:15 apel poranny- Podczas porannego apelu czytany jest rozkaz na dany dzień szkoleniowy. Każda kompania ma swojego dowódcę, który na apelu sprawdza stan osobowy, dokonuje przeglądu mundurowego oraz odpowie na wszystkie Twoje pytania

 • 7:30-17:20 Zajęcia dydaktyczne-każda godzina lekcyjna trwa 45 minut, a przerwy między nimi wynoszą od 5 do 10 minut. Zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem, który otrzymasz od dowódcy kompani

 • 14:20-16:00 obiad – przerwa obiadowa jest dość długa, abyś na stołówce mógł zjeść spokojnie i mieć czas na dodatkowe zajęcia, konsultacje

 • 19:00- 20:00 kolacja

 • 21:00 – zdarza się że w szkole odbędzie się apel wieczorny, na którym dowódca kompani będzie dokonywał sprawdzenia osobowego słuchaczy

 • 21:40-cisza nocna